Påminnelse: Utomhuspremiär på söndag 27/4
25 apr, 22:04 0 kommentarer
Utomhuspremiär på söndag 27/4 kl 15-16 på Ellavallen. Vi ses där!
Sista inomhusträningen och tider utomhus
10 apr, 06:52 0 kommentarer
Hej alla spelare och föräldrar i Ella Blå 2019:9 P 😃
inomhussäsongen börjar lida mot sitt slut och nu på lördag 12/4 är det sista inomhusträningen för denna säsong. Vi kommer att spela föräldrar match, så jätteroligt om så många som möjligt av er har möjlighet att komma 🙂
Utomhusträningen börjar v17 och vi kommer att vara på Ellavallen (precis som tidigare) mellan kl15-16 på söndagar.
Hoppas vi ses nu på lördag för avslutningen!
Hälsar ledarna i Ella Blå P2019
Påminnelse: Träning imorgon 22/2 som vanligt
21 feb, 18:32 0 kommentarer
Hej,
Imorgon 22/2 är det träning som vanligt kl 10-11 i Näsbydalskolan. De som inte åkt iväg på sportlov får gärna komma och spela! Nästa helg (1/3) är träningen inställd pga sportlov. All denna info står i kalendariet på hemsidan så ha gärna som rutin att kika in där.
Trevlig kväll och hoppas vi ses imorgon!
Hälsningar
Ledarna P2019 Ella Blå
Lagfotografering lördag 15/3
21 feb, 09:09 0 kommentarer
Lördag den 15/3 är det dags för lagfotografering inne på torget i Täby Centrum. Tiden vi fått är 09.15. Mer praktiska detaljer kommer när det närmar sig.
Beställningsblankett
Det är valfritt om man vill köpa bilder, men alla spelare ska ta med sig en ifylld blankett oavsett. Detta för att föreningen skall få tillgång till digitala bilder för användning på hemsidan. Vi ser till att skicka över blanketten ni behöver fylla i innan fotograferingen.
Klädsel
Klubben vill att vi har så enhetlig klädsel som möjligt. Eftersom vi inte har något matchställ tar vi på oss våra blå TFK-träningströjor som alla fick vid starten. Om man inte har kvar sin får man gärna ta en liknande mörk t-shirt.
Fotograferingen beräknas vara klar ca kl 09.30. Då vi har träning kl 10 i Näsbydalsskolan blir det perfekt att alla tar sig dit efteråt (föräldrar ansvarar för transport). Så kör vi träning tillsammans! Hoppas så många som möjligt kan vara med på både fotografering och träning.
Hälsningar
Ledarna i P2019 Ella Blå
Sara, Anna, Matilda, Christian, Andreas och Erik
Fotbollstart på lördag 11/1!
9 jan, 18:14 0 kommentarer
God fortsättning! Hoppas ni alla haft ett bra jullov och är fotbollssugna igen. På lördag 11/1 drar fotbollsträningarna igång igen kl 10-11 i Näsbydalskolan (samma som tidigare). Vi fortsätter sedan inomhus varje lördag till och med vecka 15 med uppehåll för sportlov, se kalendarium. Vi ser fram emot 2025 med mycket spel, lek och skratt tillsammans med detta härliga fotbollsgäng!
Hälsningar Ledarna i Ella Blå
Matilda, Anna, Erik, Andreas, Christian och Sara
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Sön 15/6
15:00-16:00 |
Utomhusträning
Ellavallen |
Sön 17/8
15:00-16:00 |
Utomhusträning - UPPSTART efter sommaren
Ellavallen |
Sön 24/8
15:00-16:00 |
Utomhusträning
Ellavallen |
Sön 31/8
09:00-15:00 |
Täby FK Knattedag
Ellavallen |
Sön 7/9
15:00-16:00 |
Utomhusträning
Ellavallen |